ECDL Foundation Forum Budapest 2016
Од 25. до 27. маја 2016. године у Будимпешти одржан је међународни форум ECDL фондације, на коме је учествовало преко 140 делегата, чланова националних инфроматичких асоцијација и националних чланица ECDL фондација из преко 40 земаља света. Србију су престављали Ђорђе Дукић – председник Јединственог информатичког савеза (ЈИСА – Union of ICT societies Serbia), Дубравка Дукић – члан борда директора ЈИСА, Младен Јовановић – наставник информатике и рачунарства у основној школи „Мирослав Антић“ из Ниша и моја маленкост, Велимир Радловачки, професор рачунарске групе предмета у Школском центру „Никола Тесла“ у Вршцу.
У радној тродневој атмосфери учесници скупа имали су прилике да виде и чују којим се правцем креће развој информатичке и дигиталне писмености грађана ЕУ али и целог света. Акценат је стављен на образовање младих, безбедност и постизање дигиталне писмености становништва.
Наши представници су искористили прилику да размене и упореде искуства са колегама из информатичких асоцијација широм света, са посебним освртом на тренутну ситуацију у образовним системима. Договорен је сарадња са представницима ECDL асоцијација из окружења, Румуније, Бугарске, Словеније, Хрватске и Аустрије, док је са колегама из Турске планирана сарадња на нивоу размена информација о примени ECDL стандарда у образовању, информатичкој едукацији ученика основних и средњих школа, могућој узајамној посети и поређењу конкретних постигнћа информатичке писмености ученика базираних на ECDL стандардима.
Професори информатике из Србије право учешћа на овом међународном скупу, подржаног од CEPIS-а (Council of Europian Professional Informatics Societies) као оснивача ECDL фондације, стекли су као добитници награде за најбоље наставнике информатике Дискоболос за 2015. годину..
Школска слава Ђурђевдан (2016)
У нашој школи 6. маја обележена је школска слава Ђурђевдан, која је пропраћена низом активности. Оплемењено је школско двориште садњом ђурђевка. Организован турнир у женском фудбалу у којем су учествовале све вршачке средње школе. Директор се поводом школске славе Ђурђевдан обратио присутнима и захвалио гостима на искреним честиткама и тиме отворио рецитаторски програм ученика ШЦ „Никола Тесла“. Присутнима се обратио и члан Општинског већа Мр.Владимир Станојев који је уручио пригодан поклон професорки ШЦ „Никола Тесла“ Светлани Радловачки као једној од најбољих едукатора у Србији. Након рецитаторског програма извршен је обред резања славског колача поводом школск славе Ђурђевдан у присуству директора, кума школе и осталих гостију. У зборници је приређен пригодан коктел.
{besps}Djurdjevdan_2016{/besps}
Ноћ музеја 2016
21. маја широм Србије одржана је, сада већ традиционална манифестација, Ноћ музеја.
Заинтересовани суграђани су и ове године имали прилику да посете нашу школу.
Захваљујући маштовитости, изузетној сарадњи, креативности и умећу ученика и наставника наше школе, просторије подрума биле су испуњене многобројним интересантним експонатима. Посетиоци су се у овој ноћи сусрели са Теслиним муњама, тестирали своје рефлексе, имали прилику да измере висину, ниво заљубљености, провере периферни вид, свирају ласерску харфу, али и да се сликају са Теслом и Стеријом.
Више од хиљаду задовољних посетилаца говоре о успешности организације ове манифестације, али и о високом нивоу квалитета рада у нашој школи.
{besps}2016_Noc_muzeja{/besps}
Избор најлепше јелке
Гласање је завршено!
Овогодишњу титулу "Најлепша јелка" понела је јелка под редним бројем 1, коју су окитили ученици I разреда, са освојених 162 од укупно 370 гласова!
Захваљујемо се свима који су нам помогли при избору и честитамо победницима!
{besps}jelka161{/besps}
Најбољи едукатори Србије 2015.
У оквиру пројекта "НАЈБОЉИ ЕДУКАТОРИ СРБИЈЕ" који ове године по други пут реализује Удружење за подстицање предузетништва "Живојин Мишић", Светлана Радловачки, наставница наше школе, изабрана је за једног од Најбољих едукатора Србије 2015.
Hour of Code радионице са студентима из MetLab-а и компанијом Microsoft
Ове недеље у рачунарским кабинетима Школског центра “Никола Тесла” одржавале су се Hour of Code радионице, са циљем промоције програмирања ученицима који га не уче током редовног школовања. Данас, 11.12.2015. године, у периоду од 13 до 14 часова, једну радионицу одржали су студенти из организације Met Lab у сарадњи са Универзитетом Метрополитан и компанијом Microsoft Србија. Садржаји ове радионице били су напреднији од стандардних – Microsoft DreamSpark и коришћење Microsoft Azure сервиса. Фотографије следе у наставку:
Треће школско такмичење „Пословни изазов“
Tреће школско такмичење „Пословни изазов“ oрганизовано је у Школском центру „Никола Тесла“ у среду, 25.11.2015. у оквиру програма „Достигнућа младих“ у Србији.
Као и пре три године када смо први у Србији организовали школско такмичење и ове године смо хтели да уведемо нешто ново. Овај пут новина је била да се заинтересовани ученици пријављују попуњавањем електронског формулара, до ког су могли доћи преко Мудл платформе http://internetucionica.com или преко QR кода. У пријаву су поред свог имена, презимена и одељења уносили и своју имејл адресу на коју су добили обрасце за израду презентације и бизнис плана које су касније на исти начин слали организаторима.
Недеља Николе Тесле и CodeWeek EU 2015
И ове године у нашој школи "Недеља Николе Тесле" и "Недеља програмирања - CodeWeek EU 2015" обележена је скупом догађаја, са акцентом на програмирање и примену програмирања у техници. Заинтересованост за ове догађаје превазишла је сва очекивања!
Првог дана, 12.10.2015. године, у времену од 12 до 15 часова, ученици првих разреда наше школе, заинтересовани грађани и медији посетили су следеће догађаје:
- у кабинету 12: "Како програм покреће аутомобил (професор Ненад Цветковић)"
- у кабинету 19: "Програмирање и презентација радова са секције Arduino и C# (професор Светлана Радловачки)"
- у кабинету 20: "Учење програмирања путем интернета – презентација програма ORACLE академије (професори Велимир Радловачки и Зоран Милојковић)"
- у кабинетима 26 и 27: "Програмирање у три корака, професори Мирјана Анкић, Светлана Његомир и Милан Његомир)
- у кабинету 28: "Програмирање CNC машина помоћу CAD/CAM система (професори Мирослав Лепир, Радован Атанацков и Роберт Живанов).
Јасна Сламарски - ученик генерације!
16. јуна је, у реновираној малој сали за физичко васпитање, одржана свечаност доделе диплома, похвала и награда још једној изузетно успешној генерацији ученика наше школе.
За ученика генерације проглашена је Јасна Сламарски. Поред одличног успеха у свим наставним предметима, Јасна је током школовања постизала и одличне резултате на такмичењима из математике. У подручју рада електротехнике за најбоље резултате награђен је ученик Александар Стефанов, а у подручју рада машинство и обрада метала ученик Марко Стојсављевић.
Дан заштите животне средине
Светски дан заштите животне средине обележава се у целом свету сваког 5. јуна, кроз разне активности и кампање, са циљем да се скрене пажња јавности на бројне еколошке проблеме и потребу очувања нашег животног окружења.
Тим поводом, ученици наше школе су, заједно са професоркама Соколовић Мајом и Радловачки Светланом, направили и испред зборнице поставили пано који подстиче на размишљање о прекомерној употреби најлон кеса. На паноу су се нашле фотографије које су ученици усликали мобилним телефонима током школске 2014/15. године.
Осим ове активности, званично је покренут и сајт www.najlonkese.wix.com/stop на коме ће се наћи све будуће наставне и ваннаставне еколошке активности ученика наше школе. Позивамо Вас да га погледате, пошаљете нам и своје фотографије, предлоге будућих активности, корисне чланке и линкове.
„Теслине муње 3“
Да ли сијалица може да светли без кабла?
Колико времена треба магнету да прође кроз цев дугачку један метар?
Како свирају кромпири?
Колико сте заљубљени?
Какви су вам живци и рефлекси?
Приказ пројектних задатака електротехничара аутоматике
Ученици треће године, смер електротехничар аутоматике, углавном не воле да уче теорију али показују занимање за израду практичних задатака. И поред интересовања, израда макета није била лак задатак. Пројекат је трајао скоро три месеца. Након избора тема уследило је осмишљавање дизајна и електричних шема, набавка материјала, израда макета, припрема документације и презентације која је пратила излагање на јавном часу.
ECDL
Наша школа је добила ECDL лиценцу чиме је омогућено:
- издавање ECDL сертификата ученицима са закључном оценом 4 или 5 из предмета Рачунарство и информатика, или обављање ECDL тестирања за све ученике са закључном оценом 2 или 3.
- обучавање и обављање ECDL тестирања за све којима је потребан ECDL сертфикат
Ученици који желе европску ECDL верификацију свог постигнутог успеха треба да се јаве предметном уз презентацију сведочанства.
Oracle Academy
Програм Oracle академије Introduction to Computer Science (увод у рачунарске науке) је непрофитна образовна иницијатива, која склапа партерства са образовним институцијама које верују у рану припрему за професионалну каријеру. Овај програм је намењен средњим школама, високим школама и факултетима. Основни циљ Oracle академије је да припреми ученике и студенте широм света за технологије и пословне вештине које ће им бити потребне да успешно изграде своје каријере у 21. веку. Oracle академија подржава преко 850 хиљада ученика и студената у 91 земљи широм света.
Истраживањем до знања
Овогодишња генерација првака је генерација врло вредних ученика. Елена Стојковски је једна од највреднијих. На смотри истраживачких радова „Истраживањем до знања", у организацији удружења наставника Доситеј Обрадовић, њен рад „Обновљиви и необновљиви извори енергије" освојио је прво место у категорији природних наука.