Активности у оквиру Дечије недеље
МИКРОБИТ РАДИОНИЦА ЗА УЧЕНИКЕ ОСНОВНИХ ШКОЛА
У суботу, 05.10.2024. године, у нашој школи одржана је микробит радионица за 22 ученика петих и шестих разреда основних школа! Радионицу је водила професорка Светлана Радловачки, а у организацији радионице учествовали су Фондација Петља и British Council Serbia. Ученици су на овој радионици помоћу микробита:
- испрограмирали анимацију пулсирајућег срца, научили да се анимација састоји из понављајућих слика и да је између њих неопходно да постоји пауза,
- испрограмирали семафор и разложили његов начин рада на детаље, па сваки детаљ посебно посматрали,
- креирали и испрограмирали компас, подсетили се које стране света постоје и на примеру компаса научили како се сабирају углови,
У разговору са ђацима сазнали смо да им је програмирање занимљиво и да није тако тешко као што су мислили. Овом приликом захваљујемо се основним школама „Младост“, „Паја Јовановић“, „Олга Петров Радишић“ и „Вук Караџић“ на лепом дружењу.
РАДИОНИЦА О ТОЛЕРАНЦИЈИ
Дана 9.10.2024. је у оквиру обележавања Дечије недеље одржана радионица о толеранцији са ученицима првих и других разреда Ученичког парламента. На радионици смо дефинисали и разјаснили појмове толеранције и дискриминације, а ученици су навели примере нетолеранције и дискриминације у свакодневном животу. Потом је поведена дискусија о начинима смањивања дискриминације и нетолеранције у школи и друштву, где су ученици имали прилику да изложе конкретне предлоге. Радионицу је водила школски психолог Марија Ћирић.
ПОСЕТЕ МЕЈКЕРС ЛАБОВИМА
У оквиру „Дечије недеље“ ученици Школског центра „Никола Тесла“ и Пољопривредне школе из Вршца су имали два заједничка дружења. Том приликом су се ученици обе школе упознали са пројектом „Паметна башта“.
Прво су у четвртак 10.10.2024. ученици из Пољопривредне школе и њихов наставник Зоран Ранков посетили Мејкерс лаб у нашој школи. Ту су их дочекали ученици 3/2 одељења - Електротехничар рачунара и наставници електротехничке групе предмета Светлана Његомир и Милан Његомир. Домаћини су госте упознали са првим радовима које су почели да праве за овај пројекат.
Немања Дамјан и Вукан Младеновић су гостима показали свој рад „Уређај за мерење влаге и температуре у башти“. Овај уређај је опремљен са мини дисплејом на коме исписује вредности добијене мерењем.
Алекса Тошаковић је приказао како се управља са корачним мотором који ће се користити користи за заштиту баште од превеликог осветљења и UV зрачења.
Петар Ђурановић, Данило Ивановић, Тадија Илић и Милан Милићев су гостима приказали два различита начина мерења влаге у земљишту.
Поред радова који су везани за пројекат „Дигитална башта“ гости су имали прилике да виде „Дигитални пешчани сат“ који им је приказала Уна Манеску као и радове које су правиле раније генерације ученика наше школе. Највећу пажњу гостију су привукли радови који су претходне године освојили треће односно четврто место на такмичењу „Галаксија куп“, „Паметна канта“ и „Уређај за проверу рефлекса возача“.
У петак 11.10.2024. године су ученици наше школе посетили Пољопривредну школу и том приликом обишли њихов Мејкерс лаб, где су им домаћини приказали како се мери ниво шећера у воћу.
Ученици наше школе су имали прилику да виде и просторије где ученици Пољопривредне школе уче како су се некад правила и како се данас праве вина и жестока пића, као и савремене машине за обраду земље и како се све електроника користи у њима.
РАДИОНИЦА „ДЕЧЈИ МОЗАК – ШВАЈЦАРСКИ НОЖИЋ“
Дана 18.10.2024. године, у оквиру обележавања Дечије недеље, у нашој школи, у просторијама Мејкерс лаба, одржана је радионица „Дечји мозак – швајцарски ножић“. На овој радионици уз употребу мултифункционалног апарата, који садржи ЕЕГ, заинтересовани ученици могли су да тестирају како одређене менталне операције утичу на рад њихових можданих таласа. Том приликом добијали су задатке попут: реши математички задатак, разгледај околину, погледај смешан видео, одслушај ову песму, жмури и замишљај задате сценарије, узми свој мобилни телефон и одиграј игрицу... Показало се да ученицима мождани таласи праве највеће и нагле скокове приликом употребе мобилног телефона, а претпоставка је да се то дешава због веома брзог пријема изузетно великих количина разноврсних информација за кратко време. Такође, приликом смејања или физичких покрета и говора дешавају се нагли скокови, због рада мишићног ткива који мозгу шаље сигнале. Најмирнији мождани таласи били су приликом слушања опуштајуће музике са равним темпом, као и приликом замишљања једноставних сценарија.
Ову радионицу осмислили су професори електротехничке групе предмета, Светлана и Милан Његомир, и професорка филозофије и логике, Марија Митрованов Милојевић.